Reference

BYGGERI

CG Entreprise A/S – Formidlet af Virksomhedsbørsen

CG Entreprise A/S er en 100 % danskejet VVS-virksomhed, med en historie der går tilbage til 1927. Virksomheden, der er yderst veldrevet, har koncentreret sine aktiviteter omkring Storkøbenhavn, hvor den har positioneret sig som en håndværksmæssig professionel og kvalitetsbevidst virksomhed inden for VVS-, blikkenslager- og kloakarbejder. Foruden at have oparbejdet stærke kompetencer inden for varme, vand og sanitet, har virksomheden erfaring inden for flere andre områder, blandt andet taglægning, inddækninger, tagrender og andre specielle blikkenslageropgaver.

De seneste år er opgavemængden i CG Entreprise A/S vokset, hvilket forventes at fortsætte de kommende år, og derfor vurderer sælger – Inger Marie Rosenmand Stejlborg, Dennis Baad og Tommy Bøje Pedersen, der er 3. generation af indehavere i virksomheden – at det er hensigtsmæssigt, at nye kræfter overtager virksomheden od udnytter mulighederne for optimering af denne.

CG Entreprise A/S er solgt pr. 1/7 2020 til den københavnske byggeentreprenør Lauritz Hannibal med Klaus Enggård Peitersen i spidsen. Virksomhedsbørsen har bistået CG Entreprise A/S med salget af virksomheden.

Har du spørgsmål?

Har du lyst til at høre hvad vi kan for dig? Tryk på knappen nedenunder, vælg et kontaktemne og tag fat i os!
Kontakt os

Kontakt os
- gratis og uforpligtende

Du er velkommen til at ringe direkte til os på:
+45 70 20 04 16
Eller indtast dine oplysninger herunder, så kontakter vi dig hurtigst muligt.
Dette websted er beskyttet af reCAPTCHA, og Googles Privatlivspolitik og Servicevilkår gælder.