Reference

PRODUKTION

Listefabrikken I. C. A/S – Formidlet af Virksomhedsbørsen

Med virkning fra den 1. januar 2025 har ejeren af Listefabrikken I.C. A/S, Lars Ingemann Christensen, solgt 60 % af aktierne i selskabet Listefabrikken I.C. A/S til ØT Holding af 25.08.2005 ApS/Allan Lundberg, som også ejer Københavns Listefabrik ApS, der opererer i samme branche. Derudover overtager medarbejder og ny direktør i Listefabrikken I.C. A/S Jens Svendsen samt Martin Friis, butikschef og værkfører hos Københavns Listefabrik ApS hver 10 % af aktiekapitalen. Fra start var der et godt match og en god kemi mellem sælger og købere.

Virksomheden Listefabrikken I.C. A/S har eksisteret i mere end 60 år og blev i sin tid grundlagt af Lars Ingemann Christensens far. Listefabrikken I.C. A/S beskæftiger sig med produktion af lister i træ samt fjernvarme.

Virksomhedsbørsen har bistået sælgeren i forbindelse med overdragelsen.

Lars Ingemann Christensen, som har drevet virksomheden fra basen i Bindslev og leverer lister til hele landet, bliver i virksomheden med en 20 % ejerandel og får fremover en salgsorienteret rolle. Listefabrikken I.C. A/S forbliver en selvstændig enhed i det nye samarbejde.

Lars’ fortsatte virke er med til at sikre, at de nye ejere får den bedst mulige start.

Formidlingen af salget er sket via opsøgende arbejde, markedsføring i landets største aviser samt på digitale platforme.

På sigt ønsker Lars med overdragelsen at sikre virksomhedens fremtid og gode arbejdspladser i Bindslev samt at få lidt mere fritid og lidt mindre ansvar på sine skuldre.

Skal vi også sælge din virksomhed?

Kontakt os

Kontakt os
- gratis og uforpligtende

Du er velkommen til at ringe direkte til os på:
+45 70 20 04 16
Eller indtast dine oplysninger herunder, så kontakter vi dig hurtigst muligt.
Dette websted er beskyttet af reCAPTCHA, og Googles Privatlivspolitik og Servicevilkår gælder.